• Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Kaup kiirelt kätte
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

Toodet

KUIDAS VALIDA TULEKUSTUTIT

 

Tulekahju võib tekkida ka kõige väiksemast asjaolust ning on väga tähtis, et igas kodus, kontoris, autos oleks olemas tulekustuti, mis sobib võimalike tulekahjudega. Kuna tulekahjusid on erinevaid, on ka tulekustuteid erinevateks olukordadeks, mistõttu on tähtis endale selgeks teha, kus millist tulekustutit kasutada.

 

Tulekustutitel on klassi tähised:

A - Tahked ained mis hõõguvad põlemisel (paber, tekstiil, puit jms)

B - Põlevvedelikud ning põlemisel sulavad ained (bensiin, liim, plastik jms)

C – Põlevgaasid (maagaas, vesinik, propaan jms)

D – Metallid (alumiinium, magneesium jms)

F - Toiduõlid ning rasvad

Iga tähisega tulekustuti on võimeline kustutama erinevaid tulekahjusid. Näiteks ei ole võimalik ABC kustutiga kustutada F tulekahjut. Rasv põleb temperatuuril kuni 400 kraadi, mistõttu vee või pulbri lisamise põlengusse tekitab plahvatuse.

 

  • PULBERKUSTUTI

Pulberkustutid on kõige universaalsemad kustutid, mis kustutavad peaaegu kõik igapäevased esemed nii elutoas kui ka magamistoas. Samuti on hiljem pulbrit võimalik mugavalt ära koristada. Pulberkustutiga ei saa aga kustutada D ega F tulekahjusid, mistõttu köögis võiks igaks juhuks olemas olla ka toiduõlide ning rasvade tulekustuti. Pulberkustuteid kasutatakse ka autodes kuna nad peavad vastu ka külmas ning soojas temperatuuris, samuti peavad nad vastu vibratsioonidele.

Temperatuuri piirid -30 kuni +60

  • VAHTKUSTUTI

Vahtkustutid on väga head tahkete ainete ning põlevvedelike kustutamiseks (paberid, tekstiil, plastik, kumm, puit jms). Kindasti tuleb jälgida kustuti pealt, mis tähistega see on märgitud ning kas see sobib elektripinge all olevate ainete kustutamiseks. Vahtkustutid on aga niisked, mistõttu võrreldes pulberkustutiga võivad tekkida niiskuskahjustused seda kustutit kasutades.

Hoida soojas kuna vahtkustuti ei talu miinuskraade.

  • VESIKUSTUTI

Vesikustutid sobivad tahkete, hõõguvate ainete kustutamiseks nagu paberid, puit jms.

Hoida soojas kuna vesikustuti ei talu üldiselt miinuskraade.
 

  • SÜSIHAPPEGAASIKUSTUTI

Süsisihappegaasi kustuti sobib elektriseadmete kustutamiseks, mistõttu on soovitav hoida CO2 kustutit arvutiruumides või serverite juures. Samuti sobib see õli, bensiini, rasva jms kustutamiseks.

CO2 on väga külm (-80 kraadi), mistõttu ei tohi seda lasta inimeste või loomade suunas. CO2 kustuti lämmatab tulekahju, mistõttu langeb toas hapniku sisaldus ning selle tõttu peab ruumist lahkuma. Ohuks võib olla ka tulekahju taassüttimine, mistõttu tuleb CO2 tulekustutiga olla väga ettevaatlik – nii taassüttimise, hapniku languse kui ka külmakahjustuste suhtes.

Temperatuuri piirid -30 kuni +60

 

Kokkuvõttes on iseenda ning teiste turvalisuse huvides soovitav üle vaadata enda tulekustutid ning õppida neid kasutama. Samuti on soovitav soetada õige tulekustuti õigesse tuppa. Kui igapäevaselt saab hakkama vaht- või pulberkustutiga siis köögis peaks olema ka F tüüpi kustuti, mis on spetsiaalsetl rasvade kustutamiseks. Elektroonika korral on aga vajalik CO2 tulekustuti, mis sumutab leegi ilma elektriseadmeid kahjustamata.